آیا میدانید میزان تولید میدان نفتی نفت سفید از ابتدا تاکنون چه میزان بوده ؟ مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط احمد برازده   
پنجشنبه ، 14 دی 1391 ، 10:50

آیا میدانید میزان تولید میدان نفتی نفت سفید از ابتدا تاکنون چه میزان بوده ؟    احمد برازده

در طول 63 سال گذشته ميدان نفت سفيد 435 ميليون بشكه نفت توليد كرد .

ميدان نفت سفيد كه از ميادين قديمي نفت خام ايران محسوب مي‌‌‌‌‌‌شود، از زمان بهره‌برداري تا پايان سال گذشته در مجموع حدود 435 ميليون بشكه نفت توليد كرده است .

به نقل از شركت مناطق نفت‌خيز جنوب، حفاري در ميدان نفت سفيد از سال 1313 آغاز و در نهايت منجر به كشف گاز در اين ميدان شد اما نفت موجود در سازند آسماري اين ميدان در سال 1317 شمسي كشف و بهره‌‌برداري از آن در سال 1324 از طريق چاه شماره 5 نفت سفيد آغاز شد .

ميدان نفت سفيد در سال‌هاي نه چندان دور به همراه ميادين مسجدسليمان، هفتكل، لالي، گچساران و آغاجاري جزو توليد‌كنندگان عمده نفت ايران بود و هم‌‌اكنون با 16حلقه چاه توليدي، روزان به طور متوسط 20 هزار بشکه نفت خام از آن تولید میشود .

در سال 1329 شمسي چاه شماره 20 ميدان نفت سفيد آتش گرفت، در اين رابطه ارتفاع آتش در اين ميدان تا 300 متر از سطح زمين فوران كرد، به طوري كه اين فوران به عنوان يكي از صحنه های بزرگ آتش سوزی چاه های نفت در ایران به ثبت رسیده است .

ميدان نفت سفيد در فاصله 65 كيلومتري شمال شرقي شهر اهواز و بين ميادين هفتگل و مسجدسليمان قرار دارد و نام خود را به سبب وجود چشمه‌اي جوشان از نفت در اين منطقه گرفته است .

اين ميدان داراي يك كارخانه بهره‌برداري است كه در حوزه عملياتي شركت بهره‌برداري نفت و گاز مسجد سلیمان قرار دارد .

حال با توجه به نقش این میدان قدیمی که در کنار جوانی و وجود خود هیچ کم و کاستی برای اقتصاد این مملکت نگذاشته آیا براستی مردم محروم این مرز و بوم نباید از سهم ناچیز خود سودی ببرند و عدالت در حق این روستای محروم و قدیمی رعایت شود ؟؟؟

 

افزودن نظر


خبرهای کوتاه

معرفی نویسنده

.

حامیان و دوستان