چرا اعراب از تحریم ایران توسط آمریکا خوشحالند ؟ مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط احمد برازده   
پنجشنبه ، 16 آذر 1391 ، 20:17

چرا اعراب از تحریم ایران توسط آمریکا خوشحالند ؟    احمد برازده

 

 

استفن والت اندیشمند مطرح غربی در مطلبی برای فارین پالیسی به جنبه دیگری از چرایی خشنودی اعراب خلیج فارس از ادامه دشمنی غرب با ایران و تحریم ایران پرداخته است. آیا مساله شیعه و سنی یا دعوای عرب و ایرانی تنها دلایل دشمنی با ایران هستند؟

استفن والت با در نظر گرفتن موضوعات نفت، موقعیت ایران و ثبات در خلیج فارس بعد جدیدی از چرایی تمایل کشورهای حاشیه خلیج فارس به ادامه دشمنی غرب با ایران را مطرح کرده است.

از دید وی، اغلب گفته می‌شود که این کشورها و از جمله عربستان سعودی و کویت، عمیقا نگران ایران هستند و از ایالات متحده می‌خواهند که مواظب وضعیت باشد. اعراب معمولا نگرانی خود را به اختلاف بین شیعه و سنی و نیز گسترش نفوذ ایران و دوستان آن یا موضوع پر سر و صدای هسته‌ای ایران مرتبط می‌کنند.

والت می‌گوید من نگرانی مقامات عربستانی از این موارد را بارها از زبان آنها شنیده‌ام و معتقدم آنها واقعا از این مسائل نگران هستند، اما یک موضوع مهم دیگر هم هست که باید آمریکاییها در نظر بگیرند. این مساله هم، انگیزه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای بالا نگاه داشتن قیمت نفت است. به خصوص در دوره‌ای که هزینه کردن پول فراوان برای هزینه‌های اجتماعی و دیگر کارهایی که برای راضی نگاه داشتن مردم انجام می‌شود، حکام این کشورها را از آثار بهار عربی حفظ کرده است. طبق نظر صندوق بین‌المللی پول، این دولتها برای حفظ وضعیت خود به قیمت نفت بالای 80 دلار برای هر بشکه نیاز دارند.

این بدان معناست که عربستان سعودی و دیگر اعراب نفعشان این است که ایران را در محدویت قرار دهند تا نتواند سرمایه‌های خارجی را جذب کرده و میادین نفتی و گازی خود را توسعه دهد و یا حتی نفت خود را در بازار جهانی به راحتی به فروش برساند. اگر تحریم‌های سازمان ملل و دیگر تحریم‌های ایران برداشته شوند و شرکتهای خارجی بتوانند آزادانه در ایران سرمایه‌گذاری کنند، تولید نفت ایران به آسانی جهش خواهد کرد، عرضه در بازار نفت افزایش خواهد یافت و قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

درآمدهایی که از این راه به ایران خواهد رسید، نه تنها ایران را در منطقه خلیج فارس قدرتمندتر خواهد ساخت، بلکه قیمت‌ها پایین‌تر دست حکام عرب حاشیه خلیج فارس را برای دور نگاه داشتن درخواست اصلاحات سیاسی از خود خواهد بست. عربستان سعودی می‌تواند برای بالاتر بردن قیمت نفت، از تولید خود بکاهد اما این هم باعث خواهد شد که درآمد کلی نفتی این کشور کمتر شده و بودجه آن کاهش یابد.

بنابراین وقتی که می‌شنوید اعراب حاشیه خلیج فارس نگران قدرت ایران هستند و این که آنها از افزایش فشارها بر ایران حمایت می‌کنند، به یاد داشته باشید که این نگرانی انها فقط ناشی از ملاحظات ژئوپلتیک یا اختلاف بین شیعه و سنی و یا عربها و ایرانی‌ها نیست، بلکه به این خاطر است که خاندان‌های عرب حاکم بتوانند همچنان دسته چک‌های خود را از جیب خارج کنند.

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 25 آذر 1391 ، 18:31
 

افزودن نظر


خبرهای کوتاه

معرفی نویسنده

.

حامیان و دوستان